Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesinde Düzenlenen Toplantıda “Kocaeli Marina ve Kıyı Yapıları Projesi” Değerlendirildi

8846İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesinde Düzenlenen Toplantıda “Kocaeli Marina ve Kıyı Yapıları Projesi” Değerlendirildi

İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi, Temmuz ayı Meclis Toplantısı düzenlendi.

Toplantıda Kocaeli Valisi Serdar Yavuz’un talimatı ile gerçekleştirilmesi planlanan “Kocaeli Marina ve Kıyı Yapıları Projesi” üzerine değerlendirmeler yapıldı.

Meclis Başkanı Dr. Kürşat Bal başkanlığında “çevrimiçi” olarak gerçekleştirilen toplantıya İMEAK DTO Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç ile Kocaeli Liman Başkanı Murat Akpınar da katıldı.

“Kocaeli Turizm Kenti Olabilir”

Toplantıda konuşma yapan Bodrum Şube Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Dinç, bölgesel ve sektörel konularla ilgili bilgilendirmede bulundu. Bodrum’un ülkemiz denizciliği ve deniz turizmine katkılarının büyük olduğunu belirten Dinç, “Bodrum, Ege Denizi ile Akdeniz’in birleştiği bir bölge. 3500 yıl önce Osmanlı tersanelerinin olduğu, denizle ilgili bütün sektörlerin birleştiği bir yerdeyiz. Ülkemizin her yeri cennet köşesi, her yeri çok güzel ve çok kıymetli. Muğla, ülke deniz turizminin %25’ini, ülkemize katma değer olarak sağlıyor. Bunlar Antalya’da, Çeşme’de, Ayvalık’ta, Kocaeli’de de olabilir.” dedi

Doğusel, “İlimiz Önemli Turizm Potansiyeline Sahip”

İMEAK DTO Kocaeli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Doğusel, İMEAK DTO Kocaeli Şubesi olarak, gerçekleştirilmesi planlanan projeler ve son dönem faaliyetler ile ilgili detaylı bilgiler paylaştı. “Kocaeli, ülkemiz sanayisinin en önemli kentlerinden biri olarak sanayi kenti özelliğini ön plana çıkarmakla birlikte, 3 bin yıllık tarihi geçmişi ile zengin bir doğa, kültür, tarih, sağlık, deniz, kış ve yaz aktiviteleriyle önemli turizm potansiyeline sahip. Roma ve Bizans İmparatorluğu ile Osmanlı İmparatorluğu’nun en önemli yerleşim yerlerinden olan Kocaeli, Karadeniz ve Marmara Denizi’ne olan kıyıları, İstanbul’a yakınlığı, ormanları ve dağları ile turizm açısından büyük öneme sahip bir kenttir. Öte yandan Kocaeli, pek çok ulusal ve uluslararası sanayi, ticaret ve hizmet kuruluşuna ev sahipliği yaptığı için iş maksatlı ilimize gelenleri de ağırlamaktadır.

Yabancı Turistler de Kentimize Çekilebilir

Yerel yönetimlerimiz tarafından Kocaeli’nin bir turizm kenti olması yönünde son yıllarda önemli adımlar atılmıştır. Bir yandan Kandıra ve Karamürsel’deki plajlarımız mavi bayrak alırken, aynı zamanda denizimiz temizlenmiş ve canlı çeşitliliği her yıl daha da artmıştır. Girişimcilerimizin çalışmaları sayesinde kentimiz beş yıldızlı otellerle donatılırken Kocaeli, turizm kenti olma iddiasını daha da kuvvetlendirmiştir. Şunun bilincindeyiz; turizm iddiasının ucu bucağı yok ve her yeni adım, beraberinde yeni adımları elzem kılmaktadır. Temizlenen denizimiz, mavi bayraklarla donatılan sahillerimiz, sadece yerli turistleri değil, yabancı turistleri de kentimize getirecek tur teknelerini misafir edecek bir kıyı yapısına ihtiyaç doğmasına zemin hazırlamıştır.

Turizm Gemileri Gelebilir

Dünyanın dört bir yanındaki turistik bölgeleri ziyaret eden ve içinde yüzlerce turisti barındıran gemi turları ülkemizde İstanbul ile bazı Ege ve Akdeniz kentlerimize uğramaktadır. Bu turlar dünyanın önemli turistik kentlerine önemli katma değerler sağlamakta, o kentlerin gelişimi, ekonomisi ve sosyalliği açısından en önemli unsurlardan birisi olarak kabul edilmektedir. Bizler de İMEAK Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi olarak Kocaeli’nin bu turlara ev sahipliği yapacak bir il olduğunu düşünüyoruz.

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) Kocaeli Şubesi 1

Kocaeli, Anadolu’ya Açılan Kapıdır

Diğer yandan Kocaeli, Anadolu’ya açılan bir kapıdır. Bu sebeple turlarla ilimize gelen vatandaşların kolayca Anadolu’nun diğer turistik bölgelerine ulaşması çok kolaydır. Deniz Ticaret Odası Kocaeli Şubesi olarak düşünüyoruz ki, böyle bir kıyı yapısı Kocaeli’nin en prestijli ve en yüksek katma değer üreten projesi olacaktır. Öte yandan kentimiz ve çevre illerimiz birinci derece deprem bölgesidir. Böyle bir yapı, afetle mücadele ve afetten kaçış bölgesi olarak da değerlendirilmeye müsaittir.

Özel Bir Mimariyle Yapılmalı

Elbette ki, kıyı yapısının nasıl olacağı da kentimiz için, ülkemiz için önemlidir. Burada öyle bir mimari çalışma olmalıdır ki, tıpkı Saat Kulesi gibi o Kocaeli’yle özdeşleşmelidir. Bu kıyı yapısı dünyada örneği olmayan, özgün bir görüntüde olmalıdır. Ve geçmiş medeniyetlerin imza attığı eserlere nasıl birer armağan olarak bakıyorsak, gelecek nesiller de bu Kocaeli’ye özgü kıyı yapısına aynı şekilde mimari bir armağan gözüyle bakmalıdır.

Herkesin Elini Taşın Altına Koyması Gerek

Son olarak şunu da ifade etmeliyim: Böyle bir kıyı yapısı salt olarak teknelerin barınma alanı olarak kullanılacağı bir yer değil, arkasında oluşturulacak yaşam alanı ile bütüncül olarak planlanması önemlidir. Bu da Kocaeli için yeni yaşam alanları anlamına gelmektedir. Bu kentin tüm unsurlarının, devlet kademelerinden belediyelere, üniversitelerimizden Odalarımıza kadar herkesin elini taşın altına koyması gerekmektedir.

Kocaeli İstatistikleri

Doğusel, ekonomik gelişmelerle ilgili olarak “Doğu Marmara Gümrük Bölge Müdürlüğü verilerine göre, 2020 Ocak-Haziran döneminde Kocaeli ihracatımız -%19.3, ithalatımız ise -%5.9 azalış göstermiştir. Bu dönemde vergi tahsilatı %27 artmıştır. Gelen gemi sayısında Kocaeli ilk sıradadır. 4265 gemi sayısı ile İlk dört limanın dışında kalan 42 limanın toplamından daha fazladır. Yük elleçleme istatistiklerinde de aynı durum söz konusu, 37 milyon ton elleçleme ile ülke genelinde %15 pay alarak birinci konumdadır.” dedi

 

(Kaynak: kocaeli.denizticaretodasi.org.tr, görsel: kocaeligazetesi.com.tr)

-->