Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Hollanda’da Yüzen Çiftlikler Kuruluyor.

4309Hollanda’da Yüzen Çiftlikler Kuruluyor.

Giderek artan nüfus ve tarım alanlarının özellikle büyük kentlerde hızla daralması nedeniyle Hollanda, su üzerinde yüzen çiftlikler kurmaya hazırlanıyor.

Dünyanın ilk yüzen süt ürünleri çiftliğinin yapımına, ülkenin ikinci büyük kenti Rotterdam’daki Merwehaven’da kısa süre içinde başlanıyor. Beladon adlı şirket tarafından geliştirilen ve AgriFood adlı kuruluşla birlikte yaşama geçirilen proje kapsamında iki ayrı yüzen çiftlik inşa edilecek. Yaklaşık 2 milyon avroya malolması beklenen yüzen çiftlikler,n, önce Rotterdam’a ardından da Den Bosch kentinde kurulması planlanıyor. Projenin yaratıcılarından olan Peter Van Wingerden, Den Bosch ve Rotterdam kentlerini pilot bölgeler olarak seçtiklerini yaptığı açıklamada belirtiyor.

Van Wingerden’e göre yüzen çiftlik fikri bir bilim kurgu ürünü bir düşüncenin sonucu değil değil, tam tersine insan uygarlığının kaynaklarını daha doğru ve sürdürülebilir yönettiği bir geleceğe doğru atılmış bir akılcı bir adım.

Beladon ve AgriFood, firmalarının projeyi daha geliştirebilmek için yüz bin avroluk kaynak ayırdığı ve çok sayıda kuruluşun destek verdiği proje, su açısından varsıl kaynakları olan ülkede hızla artan nüfus ve giderek daralan tarım alanları konusunda önemli bir seçenek olarak değerlendiriliyor.

--9326403

--9326401

--9326409

--9326411

(Kaynak: milliyet.com.tr)

-->