Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Danimarka Ulusal Deniz Müzesi’nde Açılan Sergi, B. Ingels Tarafından Tasarlanan Müze Yapısının Tasarım ve Yapım Sürecini Anlatıyor

9553Danimarka Ulusal Deniz Müzesi’nde Açılan Sergi, B. Ingels Tarafından Tasarlanan Müze Yapısının Tasarım ve Yapım Sürecini Anlatıyor

Danimarka Ulusal Deniz Müzesinde açılan “BIG dock” adlı sergi, ziyaretçilere ikonik bir yapı niteliğini kazanan Danimarka Deniz Müzesi yapısının yıldız mimarı Bjarke Ingels’in düşüncelerini, bakış açısını ve yaratım sürecini yakından izleyebilme olanağı veriyor.

Sergide Helsingor kentinde bulunan müzenin yaratım süreci, bizzat mimarın kendisi tarafından; filmler, anlatılar, mimari maketler ve mimarın en sevdiği görsel anlatım araçlarında bir olan çizgi roman kullanılarak dile getiriliyor. Burada, Ingels, üretim sürecine ilişkin olarak açıkladığı pek çok başlığın arasında, yapı için açılan yarışmanın kurallarını neden tamamen göz ardı etmeye karar vererek; müze yapısını tersane havuzunun çevresine adeta sararak tasarladığını anlatıyor.

1.

2.

3.

Şunu da belirtmek gerekir ki; Kronborg kalesine ve denize yakın olarak seçilen yeni müzenin konumu BIG (Bjarke Ingels Group) mimarlık ofisinin bile öngöremediği çok büyük teknik zorluklara neden oldu. Bu nedenle sergi, aynı zamanda bugüne kadar Danimarka‘da gerçekleştirilen en zor inşaat projesini, endüstriyel miras olarak değerlendirilen “kuru havuz”un modern mimari yaklaşımla yeniden yaşama kavuşturan özgün mühendislik çözümlerinin ortaya çıkmasını sağlayan büyülü dokunuşu anlatıyor.

(Kaynak: mfs.dk, görseller: archdaily.com)

-->