Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Beylerbeyi Sarayı’nın Uzun Süredir Kullanıma Kapalı Olan Rıhtımı Ziyarete Açıldı.

13026Beylerbeyi Sarayı’nın Uzun Süredir Kullanıma Kapalı Olan Rıhtımı Ziyarete Açıldı.

Osmanlı Devleti döneminde Beylerbeyi Sarayı’na davet edilen devlet adamlarının ve yabancı konukların saraya rıhtımdan kolaylıkla ulaşılabilmesi için yaptırılan ancak uzun süredir kapalı olan 113 metre uzunluğundaki rıhtım ziyarete açıldı.

Anadolu Yakası’nda tek saray olma özelliğine sahip olan Beylerbeyi Sarayı, 1863-1865 yılları arasında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırıldı.  O dönemde saraya davet edilen devlet adamlarının ve yabancı konukların yapıya rıhtımdan rahat bir şekilde ulaşılabilmesi amacıyla yaptırılan 113 metre uzunluğundaki rıhtım, uzun süreden beri kullanımına kapalıydı.

Rıhtımın kullanımına açılması yönünde zaman zaman yurttaşlar tarafından dile getirilen istemin yetkililer tarafından dikkate alınmasıyla İstanbul kenti, Boğaz’ın yakından seyredilebileceği yeni bir açık mekan kazanmış oldu.

Milli Saraylar Anadolu Yakası Daire Başkanı Osman Celaleddin Urhan, Beylerbeyi Sarayı’nın rıhtımı ile ilgili olarak şunları söyledi: “Bu atmosferi yaşamak isteyen ziyaretçilerimiz pazartesi günleri hariç gece 22.30’a kadar restoran, kafeteryamız, bahçemizle beraber rıhtımı ziyaret edebilirler. Rıhtımın 113 metrelik alanı güvenlikli bir şekilde gezebiliyorlar. Buna ek olarak deniz köşklerimizin de görüldüğü şekilde 15 metre olarak düşündüğümüzde İstanbul’un en büyük manzarasal bir rıhtımı olduğunu söyleyebiliriz. Bu rıhtım tarihi bir rıhtım. Bu manada rıhtımı açarken güvenlik önlemlerini alırken tarihi dokunun zarar görmemesine de önem gösterdik, hiçbir şekilde tarih zemine ve mermerlere zarar verici objelerden uzak durmaya çalıştık.”

(Kaynak: aa.com.tr)

-->