Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Ulusal Deniz Müzesi’ndeki “Sunuş: Denizde Geçen Yaşamlar” Adlı Fotoğraf Sergisi, Denizde Farklı İş Kollarında Görev Alan Çalışanların Yaşamlarını Kendi Çektikleri Görsellerle Ortaya Koyuyor.

11877Ulusal Deniz Müzesi’ndeki “Sunuş: Denizde Geçen Yaşamlar” Adlı Fotoğraf Sergisi, Denizde Farklı İş Kollarında Görev Alan Çalışanların Yaşamlarını Kendi Çektikleri Görsellerle Ortaya Koyuyor.

Greenwich Kraliyet Müzeleri bünyesinde yer alan Ulusal Deniz Müzesi’nde açılan ‘Sunuş: Denizde Geçen Yaşamlar’, başlıklı fotoğraf sergisi, denizle bağlantılı işkollarında çalışanların yaşamların gözler önüne seriyor.

Küratörlüğünü Laura Boon’un gerçekleştirdiği sergi, denizle ilgili farklı alanlarda görev yapanlar tarafından bizzat çekilen görseller aracılığıyla, çoğunlukla gözardı edilen bu çalışma alanına ışık tutuyor.

Dünyadaki insanların büyük çoğunluğunun; yiyecek, ekosistem hizmetleri, enerji, ve ulaşım gereksinimlerinin karşılanabilmesi için okyanusların sunduklarına bağlı olduğu çok açık. Ancak yine de bu gerçek, çoğunluk tarafından neredeyse ya hiç bilinmiyor ya da görülmüyor. İşte dünyanın farklı yerlerinden çekilen fotoğrafları bir araya getiren bu sergi, Meksika‘daki resiflerden Antarktika‘daki yalıtılmışlığa kadar, dünya denizlerindeki ve farklı coğrafyalardaki çalışanların yaşamlarından kesitleri anlatıyor.

Sergide, Corey Arnold, Peter Iain Campbell, Octavio Aburto, Jennifer Adler, Michał Krzysztofowicz ve Cezar Gabriel, olmak üzere altı fotoğrafçının yapıtları yer alıyor.

Profesyonel balıkçılık iş kolunda çalışan Corey Arnold, izleyicileri Alaska‘nın uğursuz, balıkçı teknesinin bordasına öfkeyle çarpan hırçın dalgalarına taşırken; bir yandan da teknenin güvertesinde kayıt altına aldığı denizdeki yaşamın eğlenceli anları ile de tüm bu sert koşullarda kalpleri ısıtan ve tebessüm ettiren yanları da gösteriyor.

Corey Arnold

İskoçya‘ya bağlı olan Kuzey denizinde konumlu bulunan petrol kulelerinde işçilik yapan Peter Iain Campbell, burada çalışan mürettabat arasında sağlam temellere oturmuş yakın arkadaşlıkları betimlerken, bir yandan da ev yaşamı ile endüstriyel bir çevre içindeki iş yaşamının arasında denli büyük fark olduğunu da gösteriyor.

Peter Iain Campbell

Octavio Aburto‘nun objektifine Meksika kıyıların açıklarında takılan sualtı görünümleri, her hangi bir bağlam çerçevesinin içine oturtulmadan bile, sualtı bitkilerinin oluşturduğu örtünün altında adeta dans eden yaşamın renkli, cıvıl cıvıl bir görünümü olarak keyifle izlenebilir. Ancak Aburto, bununla birlikte görsellerinden, izleyicilere sualtı canlılarının yaşamlarının sağlıklı bir ortam içinde gelişmesi için gereken koşullar ile ekoturizm arasında ne denli kırılgan bir denge olduğunu kanıtlamak için de kullanıyor.

Octavio Aburto

Mesleği nedeniyle yaptığı profesyonel dalışlarda çektiği büyüleyici görselleriyle; Jennifer Adler, ilkim değişikliğinin oluşturduğu tehlikeleri sergiye taşıyor. Sualtı gözlemi yapan ve okyanus tabanından örnekler toplayan deniz biyologlarına ait bir dizi imgeden yararlanarak, sağlıklı bir yapıya sahip okyanuslara yönelik endişeleri ve koruma anlamında neler yapabileceğimizi de gözler önüne seriyor.

Jennifer Adler

Michał Krzysztofowicz, dünyanın en ıssız bölgelerinden birinde konumlu olan İngiliz Antarktika Araştırmaları‘nın Halley- 4 İstasyonunda veri yöneticisi olarak çalışan az sayıdaki denizcinin arasında yer alıyor. Kış boyunca kendileri için yeterli olacak erzak ile burada kalan 13 araştırmacı, yılın sekiz ayını burada, dış dünyaya ait olan her şeyden yalıtılmış olarak geçiriyor. Bu yaşam biçimin iç gerçekliğini Krzysztofowicz, karla kaplı manzaralar, eşi ile uzak kaldıklarında aralarındaki manevi bağı sağlayan oyuncak ayısının fotoğrafları ve içinde bulundukları ıssız doğa parçasını bir an için olsun bölen, erzak getiren helikopterin görünmesiyle yaşanan mutluluğu görselleştirerek, belgeliyor.

Michał Krzysztofowicz

Mühendis ve fotoğrafçı olan Cezar Gabriel, görev yaptığı geminin Kovid-19 küresel salgını nedeniyle Brezilya‘ya yanaşmasına izin verilmemesi nedeniyle üç ayı daha denizde geçirmek zorunda kalan denizcilerin, gemi güvertesindeki yaşamlarını sanatsal ve çok boyutlu olarak görselleştiriyor. Özellikle Gabriel, Blowing off Steam başlıklı mürettabatı yüzerken gösteren görsel ile kıyıda uzakta bir noktada bekleyen geminin içinde mahsur kalan gemi adamlarının bu bekleyişini, karadaki yaşama yeniden kavuşma özlemini özetliyor.

Blowing off Steam

(Kaynaklar: rmg.co.uk, culturewhisper.com)

-->