Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Türk Okyanus Bilimci Derya Akkaynak ve T. Treibitz tarafından Geliştirilen “Sea- Thru” Sualtında Net Görüntüler Elde Edilmesi Sağlıyor.

7977Türk Okyanus Bilimci Derya Akkaynak ve T. Treibitz tarafından Geliştirilen “Sea- Thru” Sualtında Net Görüntüler Elde Edilmesi Sağlıyor.

Makine mühendisi ve okyanus bilimci Derya Akkaynak ve Tali Treibitz, “Sea-thru” adlı yeni bir algoritma geliştirdi.

Bu uygulama, su altında çekilen fotoğraflardaki renkleri karada çekilmiş gibi düzelterek; sualtı görüntüleme alanında devrim niteliğinde bir yenilik gerçekleştirdi.

“Sea” (deniz) ve “see through” (saydam) sözcüklerinin birleşmesiyle oluşan “Sea-thru”, su altında çekilen fotoğraflardaki renkleri düzeltmeye yarıyor. Derya Akkaynak ve Haifa Üniversitesi’nden Tali Treibitz, tarafından geliştirilen bu algoritma, 3,5 yıllık bir sürece yayılan kuramsal ve uygulamalı aşamalara dayanan yoğun bir çalışmanın ürünü.

Sualtında altında çekilen fotoğrafların mavi ve yeşilimsi tonlara sahip olmasının nedeni; suya giren güneş ışınlarının kırılarak farklı renklere ayrılması ve kırmızı renk ışınların derinlere kadar ulaşamamasından kaynaklanıyor. Bu sorun özellikle sualtı görüntülemede gerçekçi bir görünüm elde edilmesinin önündeki en büyük sorunu oluşturuyor.

Buluş, yapay zekanın deniz bilimlerine uyarlanmasının bir sonucu

Akkaynak, Sea-thru algoritması ile ilgili olarak, “Bu, Akkaynak-Treibitz Modeli adı verilen denklemin içindeki değişkenleri hesaplayıp, fizik kuralları dahilinde, kaybolan renkleri geri getiriyor. Yani aslında algoritmanın başarısının sırrı fiziği doğru kullanmak” ifadelerini kullanıyor.

Buluş, deniz bilimlerinde yeni bir çağın başlangıcı olarak nitelendirilebilir. Zira fotoğraflardan su etkenin çıkarılması, bilgisayarlara bu görüntüleri daha iyi anlama olanağı sağlayacak. Akkaya’da Sea-thru‘nun gelecekte insanoğluna nasıl yardımcı olacağını şöyle özetliyor:

Böylece bilim insanları topladıkları verileri daha çabuk, elle değil de otomatik olarak analiz edebilecek, denizlerimiz hakkında daha çabuk bilgi sahibi olabileceğiz ve nihayet bir gün, sömürmek, tüketmek, kirletmek yerine anlayıp, sevip, koruyabileceğiz

 

(Kaynak: euronews.com)

 

-->