Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Timurtaş Onan, Galeri Ark’ta Açılan Fotoğraf Sergisinde, Haliç Tersanesi’ndeki ve Cami Altı Tersanesi’ndeki “Terk Edilmiş”liğin İzlerini Sürüyor.

10972Timurtaş Onan, Galeri Ark’ta Açılan  Fotoğraf Sergisinde, Haliç Tersanesi’ndeki ve Cami Altı Tersanesi’ndeki “Terk Edilmiş”liğin İzlerini Sürüyor.

Fotoğraf sanatçısı Timurtaş Onan’ın ‘Terk Edilmiş/Abandoned’ başlıklı fotoğraf sergisi, Galeri Ark’ta açıldı. Onan, sergisinde Haliç Tersanesi’ndeki ve Cami Altı Tersanesi’ndeki terk edilmişliğin geride bıraktığı izleri, sürüyor.

(Haberde yer verilen görseller, sanatçının izniyle yayınlanmaktadır.)

Yapıtlarında özgün yerlerin ruhunu algılama ve bunu aktarma yeteneğiyle dikkat çeken sanatçı, İstanbul’da mekanlar ve insanlar üzerine gerçekleştirdiği çalışmalarıyla tanınıyor. Onan, bu defa ‘Terk Edilmiş” başlığını taşıyan bu fotoğraf dizisi ile, bir zamanlar gemi üretim ve bakım etkinliklerinin merkezi iken; zaman içinde, deniz taşımacılığı yerine karayoluna önem verilmesiyle, bakımsız halde bırakılan tersaneleri objektifine alıyor.

Sanatçı, eşsiz atmosferi çok az kişi tarafından bilinen, İstanbul’un artık neredeyse kullanılmayan iki tersanesi; 1455’de inşa edilen, dünyanın ikinci en eski tersanesi olan Haliç Tersanesi’nde ve yine döneminin önemli tersaneleri arasında sayılan Cami Altı Tersanesi’nde keşfe çıkıyor.

Sanatçı, boş, terk edilmiş tersane oylumlarında yaşadığı deneyimi, şu sözcüklerle dile getiriyor:

“Merakla, beklentiyle ve hayal gücümüzle bakarak, alışılmadık formların ve belirgin kontrastların olduğu bir dünyaya giriyoruz. Gerçek dünya, böylesine keskin siyah ve katıksız beyaz tonlarda görüntüler sahneler mi; emin değilim. Muhtemelen, doğadaki renk kullanımı, bu etkileyici tonları baltalıyordur. Buradaki tonlar ise geçmişin siyah-beyaz sinema filmlerini anımsatarak bir drama etkisi bırakıyor…

Acaba neredeyiz? Hangi esrarengiz ya da özel dünya buraya benzeyebilir? Bu görüntülerin dünyasına girersek bizi neler bekler?

Beyaz ışık pencere camlarının parmaklıklarının arasından, uçsuz bucaksız, sessiz ve karanlık mekanların içine doğru şiddetli huzmeler ve gölgelerle yolunu buluyor. Gölgeler aralıklardan sızan daha da parlak ışıklarla birlikte ışık parçacıklarını çevreliyor.

Cam, metal ve ahşap bir arada gizemli dokular oluşturmuş. Etrafta artık kullanılmayan makine parçacıklarını fark ediyoruz. Buğulu camların arasından görünen ağaçların tüyümsü biçimleri metal çubukların sert çizgilerini belirginleştiriyor.

Derlemedeki anlatımlar çağrışımlarıyla bizi bu yer hakkında meraklandırırken, görüntüler form, çizgi,ve ışığın üzerinde yoğun bir meditasyon olmaktan da fazlasını sunmaktadır.

Fotoğraflar bizi gölgenin biçimle, ışığın yüzey ve açılarla olan etkileşimi üzerinde düşündürüyor. Tüm bunlar, görüntülere gerçekliği bilindik yerlere ve objelere dayanmayan türde kompozisyonlar ve soyutlamalar kazandırıyor. Bu fotoğraflar, sanatçının sevdiği heykel ve soyut resim gibi diğer sanat formlarının birer uzantısı.

.

.

.

.

Timurtaş Onan’ın “Terk Edilmiş/Abandoned” Adlı Sergisi, 11.05.2021 tarihine kadar Galeri Ark’ta görülebilir.

-->