Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Tate Modern Koleksiyonundan Derlenen Vija Clemins’in “Yansımalar” Sergisi Quay Arts’ta

6398Tate Modern Koleksiyonundan Derlenen Vija Clemins’in “Yansımalar” Sergisi Quay Arts’ta

Yaptığı çalışmalarıyla beğeni toplayan Leton-Amerikalı sanatçı Vija Celmins’in sergisi, Wight adası merkezli bir kuruluş olan Quay Arts’ta düzenleniyor.

Celmins, doğal çevreyi ve doğa olaylarını tek renkli çizimleri ve baskılarıyla betimlediği yapıtlarıyla tanınıyor. Sanatçı, gerçekleştirdiği görsel çalışmalarında; bir örümceğin ağından, gece vaktinde gökyüzünün geniş açıklığına ve okyanusların yüzeyine kadar, doğanın görülebilir-algılanabilir olan sonsuz yanını arıyor.

Bu olağanüstü ayrıntılarıyla izleyiciyi içine çeken görseller, aynı zamanda içinde var olduğumuz dev evreni kendi gözlerimizle ile keşfetmeye teşvik ediyor.

Clemins’in çalışmalarını içeren bu sergideki yaptılar, Tate Müzesi bünyesinde bulunan Artist’s room koleksiyonundaki bir seçkiden oluşuyor.

2008 yılında kurulan Artist Rooms, 1.600 adet modern ve çağdaş sanat yapıtını içeriyor; aynı zamanda bu koleksiyon, dünyada en fazla sayıda Clemins yapıtını barındırıyor.

Koleksiyonda yer alan yapıtları yalnızca sanatçısına ithaf edere sergilemek Artist Rooms’un  ana ilkesi.

Batı Galerisinde yer alacak olan bu sergiye, aynı zaman 15-19 yaşlarında Wight adasında yaşayan gençler tarafından  hazırlanan çizim ve baskılardan oluşan bir sergi de eşlik edecek.

“Vija Clemins: Yansımalar”, 16 Kasım 2019 tarihine kadar Quay Arts’ta.

(Kaynak: tate.org.uk)

 

 

 

 

 

-->