Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

T. J.Cooper’ın Atlantik Okyanusu Havzasını Fotoğrafladığı “Dünyanın Ucu” Adlı Sergisi LACMA’da Açıldı.

6334T. J.Cooper’ın Atlantik Okyanusu Havzasını Fotoğrafladığı “Dünyanın Ucu” Adlı Sergisi LACMA’da Açıldı.

Thomas Joshua Cooper‘ın “Dünyanın Ucu” (The World’s Edge) adını taşıyan fotoğraf sergisi, Los Angeles Sanat Müzesi – LACMA’da açıldı.

Thomas Joshua Cooper, 50 yıldır – neredeyse bir insan ömrü sayılabilecek bir süreden bu yana – doğada fotoğraf çekiyor.

Dünyanın uzak ve ıssız yerlerine yapılan, zorlu ve fiziksel dayanım gerektiren yolculuklarla sayesinde elde edilebilen bu olağanüstü fotoğraflar, içerdikleri coğrafi ve atmosferik ayrıntılar üzerinden bu zorlu coğrafyaların psikolojik etkisini izleyiciye özetleyerek; ulaştırıyor.

Sergi, Cooper’ın Atlantik havzasının kuzey, güney,  doğu ve batı konaçlarının herbirinde bulunan en uzak noktalarını saptamak için ilk olarak 1987 yılında çıktığı uzun yolculuğun ürünleri olan The Atlas of Emptiness and Extremity – The World’s Edge – The Atlantic Basin Project‘i 65 adet büyük ölçekli ve siyah beyaz görseli izleyicinin karşısına çıkarıyor.

Cooper, 19 yüzyıl Agfa Ansco fotoğraf makinası kullanarak çektiği bu eşsiz pozlarda; ne uzayıp giden ufuk çizgisini, ne de ayaklarının altındaki toprağı konu olarak alıyor. Bunun ötesinde tüm bu çevreyi kuşatan benzersiz, farklı ve kolaylıkla tanınabilir deniz alan sanatçının kadrajına giriyor.

Sergi 22 Eylül 2019 – 02 Şubat 2020 tarihleri arasında LACMA’da olacak.

(Kaynak: lacma.org, görsel: timeout.com)

 

-->