Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

P. Britton, Tusker Kayalıkları’nda Yaşanan Deniz Kazaları Nedeniyle Yaşamının Kaybedenlerin Anısına Bir Fotoğraf Projesi Hazırlıyor.

13021P. Britton, Tusker Kayalıkları’nda Yaşanan Deniz Kazaları Nedeniyle Yaşamının Kaybedenlerin Anısına Bir Fotoğraf Projesi Hazırlıyor.

İngiltere’nin doğusundaki Bristol Kanalı’nda bulunan tehlikeli Tusker Kayalıkları’nın tarih boyunca çok sayıda deniz kazasına neden olduğu biliniyor. Şimdilerde fotoğraf sanatçısı Peter Britton, yaşamını kaybeden yüzlerce insanın anısını yaşatmak için gemi mezarlığı olarak bilinen bu küçük kayalıklarda bir fotoğraf projesi hazırlıyor.

Porthcrawl‘da bulunan Tusker Kayalığında yaşanan deniz kazalarının tarihi şaşırtacak kadar eskiye gidiyor. Öte yandan burada hala çok sayıda gizli kalmış batık bulunuyor. Bristol Kanalının kuzeyinde yer alan bu kayalıklar, Porthcrawl‘ın kuzey yönüne doğru 4 kilometre açığında Ogmore‘dan ise yaklaşık olarak bir mil açıkta yer alıyor.

1.

.

2.

Kayalıklar, yalnızca 500 metre uzunluğunda olmasına karşın burada yaşanan deniz kazaları yüzünden, yüz yıldan daha uzun bir süre içinde pek çok kişi yaşamının yitirdiği ileri sürülüyor. Bunlardan en büyüğü 1967 yılında kayalıklara çarpan ‘Steep Holm’ adlı bir batığa ait kalıntılar. Öte yandan yine tarihi net olarak belirlenebilenlerden bir diğeri ise; 1882 yılında ‘SS Liban’ adını taşıyan ait batık gemi.

Yaşamını kaybedenleri anmak için bir fotoğraf projesi hazırlayan Peter Britton, fotoğrafçılık alanındaki eski ve yeni teknolojiyi birlikte kullanıyor. Kayalıklardaki belgeleme çalışmalarını ise; en elverişli zaman olan denizi çekildiği anlarda gerçekleştiriyor.

Britton’un yaptığı bu çalışma, belgeleme amaçlı olduğu kadar; aynı zamanda, fotoğraflar ve videolar aracılığıyla, yaşamlarını burada yitirenlerin anısına bir yüksek güzelduyusal (estetik) değeri olan yapıtlar üretmeyi de hedefliyor.

(Kaynak: bbc.com, görseller @peter_britton_’dan alınmıştır.)

-->