Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Güney Avustralya Deniz Müzesi’ndeki “Pamela ve Düşes: Son Yelkenli Gemilerde Yaşam” Başlıklı Sergi, Bir Kadının Gözünden Gemilerdeki Yaşamı Anlatıyor.

13267Güney Avustralya Deniz Müzesi’ndeki “Pamela ve Düşes: Son Yelkenli Gemilerde Yaşam” Başlıklı Sergi, Bir Kadının Gözünden Gemilerdeki Yaşamı Anlatıyor.

Gazeteci Pamela Bourne’un, dönemin tanınmış yelkenli gemilerinden biri olan “Düşes”te çektiği görsellere ve kendisinin tuttuğu günlüklere yer veren “Pamela ve Düşes: Son Yelkenli Gemilerde Yaşam”, erkeklerden oluşan denizcilerin dünyasına bir kadının gözünden bakış sağlıyor.

2005 yılında Freda Darby adlı bir kadın, Aland takım adalarında bulunan evinde, tozlar içinde kalmış eski bir bavul bulur. Bavulu açtığında içinde, ilk aşkı 20. yüzyılın başlarında kullanılmakta olan yelkenli ticaret gemileri olan bir kadının o güne kadar gizli kalmış öyküsünü gün ışığına çıkaran; günlükler, mektuplar ve bir yığın fotoğraf negatifiyle karşılaşır.

Freda Darby’nin annesi, Pamela Bourne’a ait olan bu varsıl kültürel birikim, Güney Avustralya Deniz Müzesi’nde açılan serginin ana çatısını oluşturuyor.

@samaritimemuseu

Gelişen endüstri çağının etkisiyle, yelkenli gemilerin artık son demlerine tanıklık edildiği bir dönemde yaşamakta olan gazeteci Bourne, o dönemin en tanınmış yelkenli gemisi olan Herzogin Cecilie (Düşes)’te yolculuk yapmak için Güney Avustralya – Wallaroo’dan kendisine bilet alır. Çıktığı uzun süren bu deniz yolculuğun sırasında, ilk aşkı olan gemilerin yanısıra geminin kaptanı olan Sven Eriksson’a aşık olur ve gemi Avrupa’ya varır varmaz, onunla evlenir.

Pamela’nın bu cesareti o dönem İngiltere ve Avustralya basını da tarafından ilgiyle takip edilmiştir. Ancak sergide yer verilen, günlüklerin, notların ve mektupların yanısıra Bourne’un nadiren kadrajda nadiren gözüktüğü ancak içten bir görselliğe sahip olan bu fotoğraflar, aslında erkeklerle çevrili olan bir dünyaya, bir kadının bakış açısının ender bir örneğini oluşturmasıyla önemli bir değere sahip.

@samaritimemuseu

.

@samaritimemuseu

“Pamela ve Düşes: Son Yelkenli Gemilerde Yaşam” adlı sergi, 29 Nisan 2022 tarihine kadar Güney Avustralya Deniz Müzesi’nin ‘Windjammers’ adlı geçici sergiler salonunda açık olacak.

(Kaynak: maritime.history.sa.gov.au)

-->