Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

G. Richter’in “Deniz Manzaraları” Guggenheim Bilbao’da

5894G. Richter’in “Deniz Manzaraları” Guggenheim Bilbao’da

Gerhard Richter’in “Deniz Manzaraları” adlı fotoğraf sergisi Guggenheim Bilbao’da açıldı. Serginin kuratörlüğünü Lucía Agirre gerçekleştiriyor.

Sergilenen fotoğraf dizisi, Richter’in 1960’lardan 1998 yılına kadar ürettiği çalışmaları içeriyor. Özellikle, 1998 tarihli “Deniz Manzarası” adlı görsel, Gugenheim Bilbao Müzesi’nin koleksiyonundan bir parça olan  olarak sergide yer alıyor.

Bu sergi ile Richter’in fotoğrafları,  geniş bir çeşitliliğe sahip bir içerikle ilk kez izleyici karşısına çıkıyor. Richter’in görselleri, Alman romatik dönem ressamı Caspar David Friedrich’in melankolik manzara resimleri ile tatile çıkıldığında anlık olarak çekilen ve kişisel algılayış biçimini yansıtan doğa manzarası fotoğraflarının bir bileşkesini oluşturuyor.

deniz manzarası 3

1.

Richter, bu resim ve çizimlerde, izleyiciyi bir araya getirdiği boyanmış yüzey ile fotoğraf ile kayıt edilmiş olanın; betimlenmesi sorunuyla yüzleşmeye bırakıyor.

Böylece, yüzeye uygulamış olduğu oldukça seyreltilmiş boya ile; fotoğraf yüzeyinin pürüzsüzlüğünü sağlıyor ve çoğu anlık fotoğrafta görüldüğü üzere; imgeye yoğunlaşmayarak, fotoğraf ile resim arasındaki ayrımın anlaşılmasını zorlaştırıyor.

deniz manzarası2

2.

deniz manzarası

3.

Sergi,  23 Mayıs – 09 Eylül 2019 tarihleri arasında Gugenheim Bilbao’da sanat izleyicilerinin karşında olacak.

(Kaynak: guggenheim-bilbao.eus)