Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

“Derin Tutku-Yanılgı” Sergisi İstanbul Deniz Müzesi’nde

5256“Derin Tutku-Yanılgı” Sergisi İstanbul Deniz Müzesi’nde

Ayşegül Dinçkök ve Şahika Ercümen’in ortak projesi “Derin Tutku Misunderstood/Yanılgı” sergisi, 17 Mayıs 2018 tarihine kadar İstanbul Deniz Müzesi’nde sanat izleyicilerinin ilgisine sunuluyor.

Fotoğraf sanatçısı Ayşegül Dinçkök ve Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Şahika Ercümen’in birlikte gerçekleştirdikleri çalışma Miami sahilinden yaklaşık olarak 75 deniz mili açıkta; denizaltında gerçekleştirildi. Yapılan sualtı çekimleri, soyu tehlike altında köpek balıkları ile kadınların  ortak noktalarına değinerek bir söylem ortaya koyuyor.

Derin Tutku 2

Su altında köpek balıklarının yeryüzünde ise kadınların tarih boyunca yargısız infaz edildiği vurgulanan sergide, yanılgılar ve ön yargılar ile her iki canlının da şiddet gördüğünü ve değerlerinin anlaşılmadığını gösteriyor.

Dinçkök, “Okyanusların var olma kaynağı köpek balıkları. Onlar olmadan resifler yaşamlarını sürdüremiyor ve ekosistem bozuluyor. Aynı şekilde kadınların güçlenmesi ve ekonomide yer alması da ailelerin ve tüm ekonominin güçlenmesi ve ülkelerin refah düzeylerinin yükselmesi anlamına geliyor.” sözleri ile sergini anlamını belirtiyor.

DErin Tutku 3

Derin Tutku 4

Sergi kadınların içinde bulunduğu olumsuz durumu göz önüne serdiği gibi kadının toplum içindeki yeri ile bir gelişmişlik göstergesi ve ilerlemenin de anahtarı olduğunu vurguluyor.

Serginin tüm geliri; Dinçkök tarafından ÇABA Kadın Fonu’na bağışlanıyor.

‘Gücü bulamadığında cesarete başvur’ adı altında kurulan fon, kadınların projelerini desteklemek ve yaşadıkları zorluklarla mücadele etmelerine destek olmayı amaçlıyor.

(Kaynaklar: hurriyet.com.tr, denizkartali.com, sozcu.com.tr, sualtigazetesi.com, ntv.com.tr)

-->