Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Benazzo’nun “Bellek Görevi: Gemi Enkazları” Sergisi, İstanbul’un Ardından Ankara Rahmi M. Koç Müzesi’nde

5907Benazzo’nun “Bellek Görevi: Gemi Enkazları” Sergisi, İstanbul’un Ardından Ankara Rahmi M. Koç Müzesi’nde

Stefano Benazzo’nun tüm ülkelerdeki ve tüm çağlardaki denizcilere vefa niteliği taşıyan ‘Bellek Görevi: Gemi Enkazları’ fotoğraf sergisi, gördüğü yoğun ilgi üzerine, bu kez de Ankara – Rahmi M. Koç Müzesi’nde açıldı.

Sergi daha önce 15 Ocak – 31 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul Rahmi Koç Müzesi’nde sanat izleyicilerinin karşısına çıkmıştı.

Sergide yer alan görsellerin anlamsal içeriği ile ilgili olarak Benazzo, “Batıklar yalnız, çaresiz ölür, nadiren umursanır. Bu nedenle onlara sempati ve saygı göstermenin önemine inanıyorum. Bugün doğanın bir parçası haline gelen batıklar aynı zamanda tarih kitaplarında yer almayan deniz insanlarının artık var olamayacak anılarının birer sembolü. Sert hava ve deniz bu enkazları yok etmeden önce gelecek nesiller için fotoğrafları çekip bir bellek oluşturuyorum” diyor.

AA muhabirine yaptığı açıklamada; dünya üzerindeki enkazların bir ansiklopedisini yapmayı ya da bir listesini oluşturmayı amaçlamadığını vurgulayan Benazzo, hayatını denizde geçirmiş insanların unutulmasını engellemek istediğini söyledi. Benazzo, “O dönemde yaşayanların şimdi konuşma şansı yok. Ben enkazlar aracılığıyla onları dinliyorum. Enkazlar gerçekten dinlemesini bilen biri olursa dile geliyor.” dedi.

bellek görevi

Sergi, 20 Haziran – 18 ağustos 2019 tarihleri arasında Ankara Rahmi M. Koç Müzesi’nde görülebilir.

(Kaynaklar: aa.com.tr, rmk-museum.org.tr, denizcitoplum.com)

 

 

-->