Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Barselona Deniz Müzesi’nde Açılan “Bromoil Baskılar. Joaquim Pla Janini’nin Resimsi Fotoğrafları” Adlı Sergi, Sanatçının Yapıtları ve Deniz Arasındaki Bağı Ortaya Koyuyor.

14716Barselona Deniz Müzesi’nde Açılan “Bromoil Baskılar. Joaquim Pla Janini’nin Resimsi Fotoğrafları” Adlı Sergi, Sanatçının Yapıtları ve Deniz Arasındaki Bağı Ortaya Koyuyor.

Barselona Deniz Müzesi’nde açılan “Bromoil Baskılar. Joaquim Pla Janini’nin Resimsi Fotoğrafları” başlıklı sergi, Pla Janini’nin (1879 – 1970) resimsi fotoğraf akımı içinde değerlendirilen yapıtları ile ‘deniz’ arasındaki bağı ortaya koyuyor.

Sanatçının deniz üzerine odaklanan yapıtlarının bilinmeyen ve üzerinde çok az çalışma yürütülmüş yönlerine bir bakış sağlayan bu çok özel sergi, Barselona Deniz Müzesi koleksiyonuna ait olan 34 adet bromoil transfer baskı koleksiyonunu ilk defa izleyicilerin karşısına çıkarıyor.

Pla Janini’nin döneminin sosyokültürel ortamı içindeki çerçeveye oturtulan fotoğrafçılık kariyeri, sanatçının resimsi fotoğraf akımı, diğer sanatçılar ve fotoğraf oluşumları arasındaki ilişkiyi yansıtırken; katıldığı yarışmalar ve sergiler sanatçının ulusal ve uluslararası ölçekteki yerini belirliyor. Öte yandan kullanmış olduğu tekniğin özgünlüğü ve kişisel yaşamı da bu çerçevede değerlendiriliyor.

Kısaca Joaquim Pla Janini

Katalan asıllı fotoğraf sanatçısı Joaquim Pla Janini (1879 – 1970), tıp alanında öğrenim gördü. Bir süre doktorluk yaptıktan sonra erken emekli olarak, kendisini tamamen fotoğrafçılığa adadı. Çoğunlukla, din, aile, natürmort konularını ele alan sanatçının fotoğrafları, ‘El Progreso Fotográfico’, ‘Lux’ ve ‘Art de la Llum’ gibi dergilerin sayfalarında yer aldı. Hem İspanya’da hem de uluslararası çok sayıda sergide izleyicilerin karşısına çıkan fotoğrafları, pek çok ödüle layık görülen Pla Janini, resimsi fotoğraf akımının Katalonya’daki en önemli temsilcilerinden biri olarak görülüyor.

24.02.2022 tarihinde Barselona Deniz Müzesi’nde açılan “Bromoil Baskılar. Joaquim Pla Janini’nin Resimsi Fotoğrafları” başlıklı sergi, 09.10.2022 tarihine kadar görülebilecek.

(Kaynaklar: mmb.cat, fotografiacatalunya.cat)

-->