Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Avustralya Ulusal Deniz Müzesi’ndeki “Elysium Arctic” Sergisi, Olağanüstü Bir Coğrafyayı, Küresel Isınmaya Yönelik Bir Uyarıyla Birlikte Sunuyor

6770Avustralya Ulusal Deniz Müzesi’ndeki “Elysium Arctic” Sergisi, Olağanüstü Bir Coğrafyayı, Küresel Isınmaya Yönelik Bir Uyarıyla Birlikte Sunuyor

Kutuplara gerçekleştirilen gezinin çarpıcı görsellerini sunan “Elysium Arctic” sergisi Avustralya Ulusal Deniz Müzesi‘nde sürüyor.

Sergi, kutuplardaki vahşi doğanın etkileyici güzelliğini, küresel ısınmanın yarattığı olumsuz etkilere yönelik bir  dikkat çekme kaydıyla ortaya koyuyor.

Kaşifler, bilim insanları ve fotoğrafçıların biraraya gelerek oluşturdukları takım, 2015 yılında Svalbard, Grönland ve İzlanda‘ya doğru bir yolculuk düzenledi.

Özgün bir coğrafyaya doğru yapılan bu gezinin amacı, kuzey kutbu bölgesi aysberglerini ve buzullarını, vahşi doğal yaşamının içinde karşılarına çıkan yavru hayvanların insanın tinini (ruhunu) ısıtan davranışlarını, denizin ve karanın etkileyici güzelliklerini bir sanatçının duyarlılığı ile kayıt altına almaktı. Farklı alanlarda çalışan insanlardan oluşan bu takım, burada elde etikleri bu ikonik görüntüleri, “Elysium Arctic” başlığı altında topladılar ve bunu bir sergiye dönüştürdüler.

Elysium Arctic 2

Micheal Aw tarafından yürütülen bu gezi ve çalışmada sıfırın altındaki iklim koşullarına ve deniz buzları gibi zorluklara göğüs geren Elysium takımı, burada nefes kesen manzaraları, fotoğrafladılar ve video ile görüntüleme olanağı buldular.

Vahşi yaşam fotoğrafçısı, kaşif ve doğa korumacısı Aw, sanatın içinde taşıdığı etkileyebilme gücünden yararlanılarak;  oluşturulacak toplumsal bilicin tüm dünya insanlığını küresel sorunlara ve dünyanın tehlike altındaki bölgelerine yönelik olarak harekete geçireceğine inanıyor.

Bu nedenle sergide yer alan olağanüstü güzellikteki görüntüler ve videolar, aynı zamanda küresel iklim değişikliğinin kutup bölgesinde yaratmış olduğu büyük değişimi de gözle önüne seriyor.

Elysium Arctic 4

Elysium Arctic 3

Darling Limanı’ndaki Wharf 7 Kültürel Kalıt binasının önünde fotoğraf yerleştirmesi yer alırken, ana müze binasının içinde ise kutup bölgesi ile ilgili olarak 3 boyutlu “Kutupların Harikaları” adlı 3 boyutlu bir film ziyaretçilerin dikkatine sunuluyor.

Sergi, 01 Nisan 2020 tarihine kadar açık kalacak.

 

(Kaynak: sea.museum)

 

-->