Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Ara Güler Müzesi Tarafından Açılan ‘Denize İnen Yol’ Başlıklı Sergi, İstanbul’un Denizle Olan İlişkisini Belgeleyen Fotoğraflara da Yer Veriyor.

13509Ara Güler Müzesi Tarafından Açılan ‘Denize İnen Yol’ Başlıklı Sergi, İstanbul’un Denizle Olan İlişkisini Belgeleyen Fotoğraflara da Yer Veriyor.

Ara Güler Müzesi’nin Beyoğlu Kültür Yolu Projesi için hazırladığı ‘Denize İnen Yol’ başlığını taşıyan fotoğraf sergisi, Galataport’ta açıldı.

Doğuş Grubu ve Ara Güler’in ile işbirliğiyle kurulan Ara Güler Müzesi’nin Beyoğlu kültür yolu projesine destek vermek amacıyla düzenlediği sergi, İstanbul’a ilişkin bir kent belleği niteliği taşımakla birlikte, kentin denizle olan ilişkisini de gözler önüne seriyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Beyoğlu Kültür Yolu Projesi’, konum olarak Galataport’tan başlayarak Taksim Meydanı’na kadar uzanıyor. Bu bağlam içinde sergi de, Güler’in; Tophane, Karaköy, Galata, (Galata Mevlevihane’si, Galata Kulesi), Tünel, İstiklal Caddesi, Galatasaray ve Taksim Meydanı ile çevresini kayıt altına alarak, belgelediği ve daha önce sergilenmemiş 41adet fotoğrafa yer veriyor.

Sergide ayrıca “Kahramanın Sonu” adını taşıyan önemli bir ana tanıklık eden bir belgesel de yer alıyor. Güler tarafından 70’li yıllarda kayda alınan 17 dakika uzunluğundaki yapım, Türk denizcilik tarihinde önemli bir yer olan Yavuz Zırhlısı’nın sökümünü konu alıyor.

Sergi, 31 Aralık 2021 tarihine kadar Galataport G-Blok’ta ziyaret edilebilir.

(Kaynak: haberturk.com, galataport.com)

-->