Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

İstanbul’un En Eski Liman Kentinde 110 Metre Uzunluğunda Liman Yolu Ortaya Çıkarıldı.

13045İstanbul’un En Eski Liman Kentinde 110 Metre Uzunluğunda Liman Yolu Ortaya Çıkarıldı.

İstanbul-Avcılar’daki Firüzköy Yarımadası’nda bulunan 2007 yılından beri uluslararası ekiple yürütülen antik liman kentindeki kazı çalışmalarında 110 metre uzunluğundaki liman yolu ortaya çıkarıldı. Bölgenin Ege, Akdeniz ve Karadeniz ticaret yolunda önemli rol oynadığı düşünülüyor.

Bilim insanları tarafından arkeolojik kazılarda ortaya çıkan 2 bin 500 yıl öncesine ait antik liman kentinin Yenikapı’daki antik limandan bin yıl daha eski olduğunu belirtiliyor. Çalışmalarda bölgede 4 bin 500 yıl öncesine ait çok sayıda antik eşya ve tecim gereci de bulundu.

CnnTürk’ten Mücahit Topçu’nun ve Caner Emre Kınacı’nın çalışmalar hakkında kendisinden güncel gelişmelere yönelik bilgi aldıkları Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Haldun Aydıngün kazı ile ilgili olarak şunları söyledi: “Çok büyük bir liman kompleksinin çok azını kazmış bulunuyoruz. Fakat tespit ettiğimiz yerlerimiz var. Bu kadar büyük altyapının çok önemli bir ticaret merkezi olduğu için yapıldığını düşünüyoruz. Kalayların bir kısmı da Hitit kapları içindeydi. Bunlar arkeolojide bu bölgede bulunacağı tahmin edilen malzemeler. Bu bölgenin Afganistan ile hatta İngiltere ile ilişkilerini tespit ettik. Günümüzden 3 bin 500 yıl öncesine ait. 110 metre uzunluğunda bir liman yolu da bulunuyor. 110 metre kadar gidiyor sonra tam bir 90 derece dönüp bir havuza ulaşıyor. Havuzun yanında da 40 metreye 40 metre çapında dev bir pazar bölgesi var.”

Uluslararası ekipte yer alan Arkeolog Dr. Alkiviadis Ginalis, “Liman yollarını araştırıyoruz. Roma döneminden Orta Çağ’a doğru limanların nasıl şekillendiğini anlamaya çalışıyoruz. Burada sadece üst yapıyı değil, alt yapının iki tahta kazık ile nasıl yapıldığını da tespit ettik. Sıkı bir şekilde oluşturulmuş seramik ve harç kullanılmış” dedi.

(Kaynak: cnnturk.com)

-->