Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Assos Antik Kenti’nde 2.300 Yıl Öncesine Ait Balık Tabakları Ve Olta Kancası Bulundu

6274Assos Antik Kenti’nde 2.300 Yıl Öncesine Ait Balık Tabakları Ve Olta Kancası Bulundu

Antik Çağ’ın en önemli liman kentlerinden Assos’ta 2.300 yıllık üç adet balık tabağı ile aynı dönemlere ait olduğu düşünülen olta kancası bulundu.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve Assos Antik Kenti Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Nurettin Arslan, Assos’un Ege Denizi kıyısında bir liman kenti olması dolayısıyla antik dönemde temel besinler arasında balıkçılığın önemli yer tuttuğunu belirtti.

Antik kentte ilk çalışmayı ABD’li arkeologların 1800’lü yıllarda gerçekleştirdiğini ve Assos limanında balık avcılığına ait izler bulduğunu aktaran Arslan, şöyle devam etti:

Sözü edilen balık tabakları, Helenistik dönemde yaygın olarak kullanılmış. Sonraki dönemlerde pek görülmüyor ancak olta dediğimiz balık avlamada kullanılan kancalar ise Bizans dönemine ait kesintisiz olarak aynı tipte varlıklarını devam ettiriyor. Bugün modern çağda kullandığımız oltalarla biçim olarak tamamen aynı. Milattan önce 5’inci yüzyıldan başlayıp Bizans dönemine kadar olan tabakalarda bu oltalara rastlıyoruz.

Assos Balık Tabağı 2

aa.com.tr

Balıkların avlandıktan sonra tuzlanıp, amfora olarak bilinen saklama kaplarında, diğer kentlere gönderildiğini dile getiren Arslan, “Ancak tabii Assos’un bu balıkları ihraç ettiği konusunda elimizde bir kanıt yok. Tabaklar günümüzden 2300 yıl öncesine ait, oltanın da yine aynı dönemlere ait olduğunu söyleyebiliriz. Bulunduğu yere göre söylüyoruz çünkü olta biçim olarak uzun bir sürece sahip. O yüzden bulunduğu tabakaya göre tarihini verebiliriz ama balık tabaklarının Helenistik Çağ’dan sonra pek görülmeyen bir kap grubu olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.

Assos Balık Kancası

aa.com.tr

Arslan, kazılarda bulunan, pişmiş topraktan yapılmış balık tabakları ile ilgili olarak; bu tabakların, balık yemede kullanılan, ortalarında çukurluklar olan yayvan kaplar olduğunu ifade etti. Antik dönemde balıkların, ızgara yapılarak tüketildiği bilgisini veren Arslan, “Herhalde suyunun bu hazneye birikerek balığın yumuşamasını önlemek amacıyla böyle bir formül geliştirildiğini söyleyebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

(Kaynak: aa.com.tr)

-->