Denizci Toplum

Yükleniyor...

Denizci Toplum

Denizci Toplum

T ü r k D e n i z c i l i k K ü l t ü r ü H a r e k e t i

Antik Dönem Kaya Resimlerinden Esinlenerek Tasarlanan “Abora-IV” İstanbul’da Boğazı’nda

6014Antik Dönem Kaya Resimlerinden Esinlenerek Tasarlanan “Abora-IV” İstanbul’da Boğazı’nda

Arkeolog Dr. Dominique Görlitz’in Nübye Çölü’ndeki kazılarda rastladığı antik döneme ait kaya resimlerinden esinlenerek tasarladığı  “Abora-IV”, Rumeli Feneri Limanı’na demirledi.

“Barış ve Uluslararası Anlayış İçin Yelken Açmak” sloganıyla Bulgaristan’ın Varna Limanı’ndan denize indirilen geminin İstanbul Boğazı ve Çanakkale Boğazı’ndan geçerek Türk ve Yunan adalarını ziyaret edip son durağı olan Mısır’ın İskenderiye Limanı’na ulaşması hedefleniyor. Gemi, güzergahı boyunca birçok kültürel etkinliğe de ev sahipliği yapacak. 14 metrelik Abora-IV, Almanya, Bolivya, Bulgaristan, Hollanda, Rusya ve ABD’den yolculuğa katılan 12 kişilik mürettebattan oluşuyor.

abora 2

1.

Antik dönemin gemicilik teknikleriyle  kamıştan üretilen “Abora-IV”, yüzyıllar önce Mısır’dan yola çıkan kamış gemilerin Karadeniz’i geçerek Tuna Nehri’ne kadar uzanan bir ticaret hattını kullandıklarını ve dönemin teknik gelişmişlik seviyesinin bunun için yeterli olduğunu kanıtlamayı amaçlıyor. Ana güvertede inşa edilen kulübede mürettebatın kaldığı geminin yapımında 12 ton totora kamışı kullanıldı.

abora

2.

abora 3

3.

“Abora IV” gemisinin sadece denizcilik alanındaki tekniklerin bir toplamı olmadığını vurgulayan Görlitz, ‘Modern topluma şunu söylememiz gerekiyor. Günümüzde kullandığımız tekniklerin kaynağı antik dönemde keşfedilmiş ve tüm alanlarda kullanılmış. Modern toplumun tüm teknik zenginliği antik dönemin mirası. Biz yolculuğumuzda o dönemki resimlerden esinlenerek tasarladığımız gemiyle bunu kanıtlamaya çalışıyoruz. İnsanlar bu gemilerle Karadeniz, Marmara Denizi, Ege Denizi ve Akdeniz hattı boyunca ticaret yapmışlar ve açık denizlerde seyahat etmişler. Bunu 4 bin yıldan fazla bir zaman önce yapmış olmaları gerçekten büyüleyici. Ben bu gemiyle insanları hem tarihe yolculuğa hem de öz eleştiriye davet ediyorum.” dedi.

Gemi, gerekli bakım ve izinlerin alınmasın ardından Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nün rehberliğinde Kalamış Limanı’na götürülecek.

(Kaynak: www.aa.com.tr, ntv.com.tr görsel: sofiaglobe.com )

 

-->